Symbolika

Symbolika

Orzech ma znaczenie bardzo symboliczne. W starożytnej Grecji oraz Rzymie był to symbol płodności, który wykorzystywano w obrzędach zaślubin – obrzucano orzechami nowożeńców. Ten rytuał miał nieść płodność, jak również wyrażał życzenia, aby młoda para była ze sobą blisko, jak blisko SA łupiny orzecha.

W średniowieczu orzech był kojarzony ze schronieniem wiedźmy.szkoła windsurfingowa w Chałupach

Bardzo popularne było to w średniowiecznych Włoszech. Wierzono również, że orzech niósł zgubę wszystkiemu, co rosło w jego pobliżu. Dotyczyło to nawet zwierząt, które znajdowały się zbyt blisko – mogły one zginąć.

W mitologii chrześcijańskiej orzech, to symbol człowieka. Jego twarda skorupa to kości, zielona powłoka – ciało, a słodkie jądro – dusza ludzka. Orzech symbolizował również Chrystusa, tutaj jednak skorupka symbolizowała drzewo krzyża, a środek to boska natura Chrystusa.

http://integrators.pl/plotery-tnace/

Medycyna ludowa także wykorzystywała orzech. Miał one pozytywne działanie przeciwko kamieniom żółciowym oraz zapaleniom nerek.

Skorupki orzecha były stosowane przy próchnicy zębów oraz jako środek na wściekliznę.

Czas Bożego Narodzenia, to czas, kiedy używa się sporo orzechów. Mają one znaczenie symboliczne nawet tutaj. Dawniej bowiem wróżono z nich – orzech pełny, o zdrowym jądrze był dobrą prognozą na przyszły rok, natomiast odwrotni było z pustym lub z sczerniałym. Orzech wieszano również na choince. Symbolizował on dobrobyt i siłę.

Artykuł dzięki: